Technikai támogatás (hétköznapokon 8:00-17:00): +36 1 533 31 20

Hírek/Cikkek

Okosotthon: Divathóbort vagy a jövő otthona?

2024.08.12 15:24
Okosotthon: Divathóbort vagy a jövő otthona?

Az okosotthon fogalma napjainkban egyre inkább bekerül a köztudatba, de vajon tényleg egy hosszú távú megoldást kínál, vagy csak egy divatos hóbort? Ahogy a technológia fejlődik, egyre több háztartásban jelennek meg az okos eszközök, de érdemes megvizsgálni, hogy valójában milyen előnyökkel jár egy okosotthon kialakítása, és hogy valóban megéri-e befektetni ebbe a trendbe.

Mi is valójában az okosotthon?

Az okosotthon olyan otthoni környezet, ahol a különféle eszközök és rendszerek, például a világítás, fűtés, biztonsági rendszerek, vagy akár a háztartási gépek, egymással összekapcsolva működnek, és távolról is irányíthatók. Az internetkapcsolaton keresztül kommunikáló eszközök lehetővé teszik, hogy a felhasználó egyetlen applikációval vagy hangvezérléssel vezérelje otthonát, akár távolról is.

 

Milyen eszközöket lehet integrálni egy okosotthonba?

Az okosotthonba integrálható eszközök száma folyamatosan bővül, és ma már szinte minden háztartási eszközből létezik okos verzió. Gondoljunk csak az okos fogkefére, mosógépre, kávéfőzőre, szemetesre, de már létezik mikrofonnal és Wi-Fi-vel rendelkező hajkefe is, sőt okos vizespalack és nadrágszíj is. 

Azonban valljuk be, nem minden okos eszköz érdemli meg, hogy a nevét egy mondatban említsük a "hasznos" szóval. Tényleg szükségünk van egy okos hajkefére, amely megmondja, hogy ma rossz napunk van, vagy egy nadrágszíjra, ami értesítést küld, ha túl sokat ettünk?

Az okos eszközök kavalkádjában érdemes inkább olyanokat választani, amelyek tényleg leveszik a terheket a vállunkról, mint például egy okos termosztát, egy világítás- vagy kapuvezérlő, amely a kényelmünket és biztonságunkat egyszerre szolgálja. A lényeg, hogy az életünk könnyebb legyen, és ne bonyolultabb!

 

Íme néhány példa a leggyakrabban használt okos eszközökre:

  • Világításvezérlés: Okos izzók és kapcsolók, amelyek távolról irányíthatók és programozhatók.
  • Fűtés és hűtés: Okos termosztátok, amelyek a felhasználó jelenlétét figyelve automatikusan szabályozzák a hőmérsékletet.
  • Biztonsági rendszerek: Okos kamerák, ajtózárak, kapuvezérlők és riasztók, amelyek figyelmeztetéseket küldenek a felhasználónak gyanús tevékenység esetén.
  • Háztartási gépek: Okos hűtők, sütők és mosógépek, amelyek előre programozhatók és távolról is vezérelhetők.
  • Szórakoztató eszközök: Okos televíziók és hangszórók, amelyek zökkenőmentesen integrálhatók más okos eszközökkel.

 

OPEN.ioting: Meglévő kapu vezérlése távolsági korlát nélkül

Ha okos eszközökről van szó, egy okos kapuvezérlőbe mindenképpen érdemes befektetni, hiszen manapság már nem luxus, hogy távolról is be tudjuk engedni a futárt a kapun, anélkül, hogy szabadnapot kellene kivennünk, ha csomagot várunk. Ugyanígy az is mindenki számára elérhető, hogy bármikor rá tudjon nézni a telefonján, hogy nyitva vagy zárva van a kapuja és értesítést kapjon, ha az véletlenül nyitva maradt vagy kinyitották.

Az OPEN.ioting pontosan ezt tudja, sőt ennél többet. Az okos kapuvezérlő eszköz, relékimenetén keresztül bármilyen, kontaktusbemenettel rendelkező elektromos kapuvezérlőhöz illeszthető. Ez az eszköz szinte minden kapuhoz illeszthető, így nincs szükség különleges kompatibilitásra. A tápellátás is rendkívül rugalmas, mivel az eszköz 85-265 VAC-ról vagy PoE switch-ről is működtethető, és WiFi-n vagy LAN-on keresztül csatlakozik az internethez, tehát a telepítése könnyedén megoldható.

 

 

Felejtsük el a távirányítót!

A kapuk nyitása és zárása a mobilalkalmazásból, Apple okosóráról vagy akár Apple CarPlay segítségével lehetséges. Mivel a kapu állapota az alkalmazáson keresztül bármikor ellenőrizhető, így mindig biztosak lehetünk benne, hogy zárva van-e, amikor annak zárva kell lennie.

Ezen felül az OPEN.ioting lehetővé teszi, hogy akár 500 főnek is hozzáférést adjunk a kapuhoz, így a családtagok, vendégek vagy akár a szomszédok is könnyedén bejuthatnak, ha szükséges.

Az OPEN.ioting eszközök könnyedén integrálhatók a Google Home vagy Alexa okosotthon rendszerekbe is, így a kapuvezérlést is beépíthetjük az otthon automatizálásába. Nagy előny, hogy ezt nemcsak az újépítésű házaknál használhatjuk, hanem akár egy régi, meglévő kertkaput is “okossá” tehetünk.

Az okosotthon előnyei

Az okosotthonok számos előnnyel járnak, amelyek túlmutatnak a kényelmen és a szórakozáson:

  • Energiahatékonyság

Az okos eszközök optimalizálják az energiafelhasználást, ami hosszú távon csökkentheti a rezsiköltségeket.

  • Biztonság

Az okos biztonsági rendszerek azonnal értesítik a felhasználót, ha bármilyen probléma merül fel, növelve ezzel az otthon biztonságát.

  • Személyre szabhatóság

Az okosotthon rendszerek könnyen beállíthatók a felhasználó igényei szerint, így az otthon valóban személyre szabható.

  • Kényelem

Az otthon vezérlése egyetlen applikáción keresztül vagy hangvezérléssel kényelmesebbé és egyszerűbbé teszi a mindennapi életet.

 

Hasznos vagy haszontalan? Így döntse el! 5 tipp a felesleges eszközök vásárlása ellen

Bár az okosotthon koncepciója még viszonylag új, az előnyök világosak: kényelmesebb, biztonságosabb és energiahatékonyabb otthont kínál. Az, hogy valaki az okosotthon mellett dönt-e, vagy inkább megmarad a hagyományos megoldásoknál, végső soron a személyes preferenciákon és igényeken múlik. Nem tagadjuk, hogy könnyű elveszni az okos eszközök választékában, így vásárlás előtt nem árt, ha végiggondoljuk az alábbiakat:

1. Milyen gyakran fogom használni?

Ha mindennap, vagy majdnem mindennap használjuk az adott dolgot, akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy egy okos verzió valóban megkönnyítheti-e az életünket.

  1. Valóban szükségem van rá, vagy csak jól hangzik?

Néha a technológia túl csábító, és hajlamosak vagyunk olyan eszközöket vásárolni, amelyek végül csak porosodnak a polcon. Kérdezzük meg magunktól: tényleg szükségünk van egy okos kenyérpirítóra, amely Bluetooth-on keresztül értesít, amikor kész a pirítós, vagy egy sima, jól bevált pirító is megteszi?

  1. Milyen problémát old meg az életemben?

Az okos eszközök legjobb darabjai azok, amelyek valódi problémát oldanak meg. Például egy okos biztonsági kamera, amely értesítést küld, ha mozgást észlel az ajtó előtt, valódi biztonságérzetet nyújt.

  1. Könnyen integrálható a meglévő rendszerembe?

Ha már van egy okosotthon rendszerünk, például Google Home vagy Alexa, érdemes olyan eszközöket választani, amelyek kompatibilisek ezzel. Az OPEN.ioting eszköz például zökkenőmentesen integrálható ezekbe a rendszerekbe, így nem kell különféle alkalmazások között lavíroznunk.

  1. Megéri az árát? 

Végül, de nem utolsó sorban, fontos mérlegelni az árat. Egyes okos eszközök jelentős befektetést igényelnek, így érdemes átgondolni, hogy az adott eszköz tényleg megéri-e a pénzt. Egy okos világításrendszer, amely jelentős energiamegtakarítást kínál, hosszú távon megtérülhet, míg egy okos vizespalack és a hozzá hasonló kütyük csak a pénztárcánkat vékonyítják anélkül, hogy valóban megkönnyítenénk az éltünket.

Ezeket a kérdéseket átgondolva könnyebb lesz eldönteni, hogy az okosotthon és a hozzá tartozó eszközök valóban hozzáadott értéket képviselnek-e az életünkben, vagy inkább csak egy újabb technológiai hóbortnak bizonyulnak.

Az azonban biztos, hogy az okosotthonok világa nem csupán egy múló hóbort, hanem a jövő otthonának ígérete. Az OPEN.ioting eszközökkel pedig egyszerűen és könnyedén csatlakozhatunk ehhez a jövőhöz.