4G-re váltás: Aki lemarad, kimarad? A biztonságtechnikai iparág sorsdöntő kérdése

A 2G hálózatokra történő visszaterhelés és a technológiai korlátok komoly kihívásokat jelentenek mind a felhasználók, mind az üzemeltetők számára. A 2G hálózatok túlterheltsége és az adatátviteli csatornák korlátozott kapacitása miatt az eszközök gyakori újracsatlakozása és hitelesítése elkerülhetetlen, ami jelentősen megnöveli az adatforgalmat, ezzel párhuzamosan pedig az üzemeltetési költségeket is.
Ezzel szemben a 4G technológia – különösen az LTE – lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kevesebb adatforgalmat generálva, gyorsabb és hatékonyabb kommunikációt élvezzenek.
A Magyar Telekom és a Yettel között tavaly aláírt, a 2G hálózati forgalom átadására vonatkozó megállapodása egyértelmű üzenetet közvetít a piac és az ügyfelek számára Magyarországon: a jövő a modernebb, gyorsabb és megbízhatóbb technológiáké.
Jól látható, hogy a 2G hálózatok 2008 óta világszerte fokozatosan kerülnek kivezetésre, ahogy a szolgáltatók az újabb technológiákra, például a 4G-re és az 5G-re összpontosítanak.
A versenyben maradáshoz a 4G a kulcs!
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a 4G technológia jelentős előrelépést kínál a 2G-hez képest. Nagyobb adatátviteli sebességet, alacsonyabb késleltetést és nagyobb kapacitást biztosít, amely lehetővé teszi a modern IoT-eszközök hatékonyabb használatát. Az áttérés nemcsak a hálózat hatékonyságát növeli, hanem a felhasználók számára is jobb szolgáltatásminőséget és gyorsabb adatkapcsolatot jelent.
A biztonságtechnikai, kapuautomatizálási és tűzátjelző rendszerek esetében különösen fontos a 4G-re történő áttérés, mivel ezek a rendszerek sokszor emberi életek és értékek védelmét szolgálják. A távfelügyeleti szolgáltatók és a telepítők számára a lefedettség, a stabil adatkapcsolat és a gyors riasztásátjelzés elengedhetetlen. A 2G hálózat korlátozott kapacitása és a frekvenciakihasználtság változásai miatt ezek a rendszerek a jövőben egyre kevésbé lesznek versenyképesek és egyre kevésbé megbízhatóak.
A távfelügyeleti központok számára a 4G-alapú kommunikáció révén megbízhatóbbá és gyorsabbá válik az adatátvitel, amely kulcsfontosságú lehet egy-egy incidens kezelésekor.
A telepítők számára a 4G eszközök egyszerű konfigurálhatósága és fokozott megbízhatósága jelentős hosszútávú előnyt kínál, amit tovább erősít az eszközök kiváló műszaki támogatása és a karbantartási folyamatok hatékonysága.
A cserék gazdasági és fenntarthatósági szempontjai
Bár a 4G eszközökre történő csere kezdetben költséges lehet, a hosszú távú előnyök vitathatatlanok. Az energiahatékonyság javításával csökken az üzemeltetési költség, miközben a modern eszközök megbízhatósága és tartóssága minimalizálja a karbantartási igényeket. A gyorsabb és stabilabb hálózatok révén nő a termelékenység és javul a rendszerek üzembiztonsága, ami hosszabb élettartamot és alacsonyabb üzemeltetési költségeket eredményez. Továbbá, a fenntarthatóság szempontjából a 4G technológiák kisebb ökológiai lábnyomot hagynak maguk után, mint az elavult 2G rendszerek, elősegítve a zöldebb és hatékonyabb működést. Ezáltal a cégek nemcsak gazdaságosabb, hanem környezettudatosabb megoldásokhoz is jutnak, amelyek hosszútávon elősegítik versenyképességüket.
Megújulnak a TELL eszközök - Innováció a változó környezetben
A TELL folyamatosan alkalmazkodik a gyorsan változó technológiai és piaci környezethez. 2025 második negyedévétől fokozatosan megújítja termékeit, úgy mint az Adapter2 PRO-t, ecoLINE PRO-t, vagy a Pager termékcsaládot. Érkezik a TELL Dualcom új generációs tűzátjelző kommunikátora is, a FireCom, ami kétféle verzióban kerül forgalomba - egy GSM modemmel és egy LAN csatlakozóval vagy két 4G-s SIM-kártyával lesz kapható.
A fenti termékeken kívül megújulnak a Gate Control kapuvezérlő termékcsalád eszközei is, ami kiegészül egy új, TELL távfelügyeletre is átjelző Gate Control PRO Monitoring kapuvezérlővel.
Az új verziók továbbra is ugyanazokat a megbízható szoftver- és firmware-funkciókat kínálják, azonban továbbfejlesztett külsővel és gyorsabb, egyszerűbb telepítési lehetőségekkel érkeznek.
„Célunk az volt, hogy az új eszközökkel megkönnyítsük a telepítők munkáját, miközben lépést tartunk a technológiai fejlődéssel, és a jövő kihívásainak is megfelelünk.” – nyilatkozta Gáll Péter, a TELL ügyvezető igazgatója.
Távfelügyeleti funkciók kapuvezérlőbe építve
A Gate Control PRO Monitoring nemcsak a kapuvezérlés funkcióit látja el, hanem TELL rendszerű távfelügyeleti átjelzésre is alkalmas, így új lehetőségeket nyit a biztonság és távoli felügyelet terén. A Gate Control PRO Monitoring használatával a távfelügyeleti szolgáltatók kibővíthetik kínálatukat, lehetővé téve a kapuk biztonsági és műszaki állapotának folyamatos ellenőrzését.
A Gate Control PRO Monitoring nemcsak a kapu sikeres nyitásáról, de a jogosulatlan kísérletről is képes távfelügyeleti értesítést küldeni. Az eszköz ethernet csatlakozóval szerelt, aminek köszönhetően a fő adatforgalom a vezetékes interneten keresztül történik és a 4G modem csak szükség esetén végez kommunikációt. Ebből adódóan a 4G mobil adatkapcsolat nem feltétlenül szükséges, ami tovább csökkenti a költségeket – bár ezzel a mobilhívás lehetősége megszűnik. Ez a megoldás azoknak az ügyfeleknek jelent előnyt, akiknek elegendő az etherneten keresztüli internetelérés, és megfelelő számukra az applikáción keresztüli működés.
A termékhez már API kapcsolat is elérhető, amivel a kapunyitási funkció más ügyviteli szoftverekbe is integrálható.
A jövő biztonságáért és hatékonyságáért
A 2G hálózatok hamarosan végleg leállnak – a pontos dátum még kérdőjeles, de a folyamat már elkezdődött – ezért elengedhetetlen a korszerűbb technológiákra való áttérés. A 4G technológia és a TELL által kínált termékek gyorsabb, megbízhatóbb működést és fenntarthatóbb rendszereket biztosítanak. Az új megoldások nemcsak a technológiai fejlődést támogatják, hanem hosszú távú versenyelőnyt kínálnak a szolgáltatóknak és ügyfeleiknek. A TELL elkötelezett amellett, hogy partnerei számára biztosítsa a jövő igényeinek megfelelő eszközöket és megoldásokat.